Program hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu

Suverenita a bezpečnost. Ekologie a soběstačnost. Svoboda volby. To je náš program. Budeme rádi, když si ho projdete bod po bodu.

I. SUVERENITA A BEZPEČNOST: NEJVYŠŠÍ ČAS HÁJIT ČESKÉ ZÁJMY

V Evropské unii je hlavním zájmem České republiky zachování naší suverenity. Jako menší členská země odmítáme zrušení práva veta a přesun dalších pravomocí do Bruselu. Naším cílem je změnit migrační pakt EU i Green Deal, aby byly v souladu s našimi zájmy. Na rozdíl od Fialovy vlády nebude hnutí ANO bojovat za zájmy Bruselu, ale za české zájmy.

1) Budeme bránit naši suverenitu a české zájmy

Hlásíme se k Evropské unii, členství je pro Českou republiku klíčové, ale je třeba si přiznat, že EU už dlouho potřebuje reformovat. Hlavní roli v Evropské unii musejí znovu hrát suverénní národní státy. Odmítáme, aby o nás rozhodovali nikým nevolení úředníci. Koncept Evropské komise se musí změnit – je třeba, aby tito úředníci začali jednat na základě zadání od členských zemí, nikoli suverénním státům ideologicky diktovat, co mají dělat.

Chceme zachovat právo veta. Budeme se stavět proti snahám velkých členských zemí zrušit na Evropské radě jednomyslnost a zcela ji nahradit většinovým hlasováním. To by znamenalo, že o životě v Česku by rozhodovaly velké země jako Německo, které nás vždy přehlasují. I proto je důležité obnovit lepší spolupráci visegrádské čtyřky, která dnes nefunguje dobře. Silná V4 v minulosti dokázala úspěšně hájit zájmy střední Evropy před tlakem pokrokářů z Bruselu, z Evropského parlamentu a z velkých zemí.

Nechceme dávat více pravomocí Bruselu a Evropskému parlamentu. Stejně tak jsme proti tomu, aby se do Evropského parlamentu volilo podle jednotné kandidátky pro celou EU. Malé země jako Českou republiku by taková změna jednoznačně znevýhodnila a přišli bychom o řadu svých volených zástupců.

Budeme usilovat o reformu řady oblastí a politik v EU. Evropské instituce a úředníci jsou odtrženi od reality každodenního života, což se projevuje nejen na návrzích, které přicházejí od ideologů z Bruselu, ale i na všemožných regulacích, nařízeních a nesmyslných zákazech, počínaje emisními povolenkami pro domácnosti a konče zákazem aut se spalovacími motory.

Dále je třeba reformovat celý systém financování a změnit politiku štědrých náhrad, výsluh, důchodů pro evropské byrokraty a politiky. Fakt, že se každý rok v přepočtu vyhodí 5 miliard korun na zbytečné stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku a zpět, nutnost změn jen podtrhuje.

2) Odmítneme migrační pakt EU

Migrační pakt EU, který v Bruselu schválila bez jakékoli debaty Fialova vláda, je nepřípustný. Fialova vláda Českou republiku postavila před volbu, že buď začne přijímat ilegální migranty přicházející z Afriky a Blízkého východu, nebo se bude muset z této povinnosti draze vykoupit. To hnutí ANO odmítá. Nedovolíme, aby se Česká republika vydala cestou západní Evropy, kde v řadě měst vznikly no-go zóny, kde se lidé v noci bojí vycházet a ženám hrozí násilí.

Za vlády hnutí ANO byla Česká republika 6. nejbezpečnější zemí na světě, za Fialovy vlády se propadla už na 12. místo. Migrační pakt EU bezpečnost v České republice jen zhorší. Sami si budeme určovat, kdo u nás bude žít a pracovat. Nebráníme se příchodu pracovníků ze zahraničí, ale musí to být podle našich zákonů a v souladu s našimi zájmy, nikoli podle diktátu z Bruselu. Stejně tak odmítáme, aby migranti vnucovali většinové společnosti svoji představu o kultuře a kulturních normách. 

Ilegální migraci musíme řešit mimo území Evropské unie dohodou s třetími zeměmi (zejména těmi na severu Afriky), pomocí lidem přímo v zasažených oblastech, bojem proti pašerákům lidí, jejichž lodě nesmějí vyplout, a také tím, že přestaneme podporovat různé neziskovky, které ve Středozemním moři fungují jako prodloužená ruka pašeráků. Budeme prosazovat přísnější tresty pro osoby organizující převaděčství a zároveň prosadíme rychlejší represivní opatření u zadržených nelegálních migrantů. V rámci EU musí začít účinné vyhošťování a repatriace migrantů, kterým bylo odmítnuto povolení k pobytu. Naším vzorem je migrační politika, jakou uskutečňuje Austrálie, nikoli například Německo.

Boj proti ilegální migraci je klíčový pro bezpečnost České republiky i Evropské unie. I proto je třeba dokončit projekt schengenského prostoru a přijmout Bulharsko, Rumunsko a státy západního Balkánu. Tím vytvoříme bezpečný společný evropský prostor s vnějšími hranicemi, které je třeba důkladně střežit, bránit a klidně i oplotit. Do této činnosti zapojíme i české bezpečnostní složky, např. v rámci V4. Uvnitř schengenského prostoru by pohyb měl být naprosto volný a ničím nerušený.

Kromě nelegální migrace se ale budeme muset v blízké budoucnosti vyrovnat i se zhoršením bezpečnostní situace v důsledku ukončení války na Ukrajině. Konec tohoto konfliktu totiž může přinést do EU riziko vyššího výskytu zbraní nebo nárůstu kriminality. Z hlediska obrany a bezpečnosti je prioritou spolupráce mezi EU a Severoatlantickou aliancí (NATO) a koordinace evropského obranného průmyslu.

3) Revidujeme Green Deal

Green Deal přestal být reálný – je neproveditelný, nedává smysl ekonomicky, není ani spravedlivý a nepomůže ani lidem, ani klimatu. Budeme usilovat o přepracování Green Dealu tak, aby se dál snižovaly škodlivé emise, aniž by docházelo k poškození naší ekonomiky, naší energetiky, ke ztrátě pracovních míst a propadu životní úrovně našich občanů. Nikdo nepopírá, že dochází ke změně klimatu, ale receptem musí být adaptace, tedy přizpůsobení se změnám klimatu, které můžeme maximálně zpomalit, nikoli zastavit.

V rozporu se zdravým rozumem se Brusel rozhodl spáchat rituální sebevraždu, hnutí ANO při tom ale nebude asistovat. Přestože EU produkuje jen zhruba 8 až 9 procent globálních emisí a evropský průmysl patří k těm nejčistším na světě, bruselští byrokrati a zelení aktivisté si vymysleli, že Evropa zachrání svět a stane se uhlíkově neutrální za každou cenu. Snižování emisí a rozvoj nespolehlivých obnovitelných zdrojů chce Brusel evidentně prosadit bez ohledu na ekonomiku, ekologii, fyzikální zákony i zdravý rozum. 

Fanatické prováděcí předpisy Green Dealu odhlasované Fialovou vládou povedou k devastaci evropského průmyslu, přesunu výroby, poklesu hospodářství, ztrátě konkurenceschopnosti, k závislosti na jiných zemích, zvýšení nezaměstnanosti, zvýšení chudoby a propadu kvality života, aniž by se to nějak projevilo na celosvětovém klimatu.

Každý měsíc přicházejí z Bruselu další nesmyslné návrhy zelených lobbistů, které povedou ke zdražování bydlení, dopravy, energií, potravin i života jako takového. Fialovou vládou odsouhlasený zákaz prodeje aut na benzin a naftu po roce 2035, emisní povolenky pro domácnosti a osobní dopravu i pokuty pro lidi, kteří si nezateplí své domovy, to je jen začátek. Hovoří se i o zákazu spalování dřeva v domácích krbech a kamnech a o dalších absurditách. Hnutí ANO je připraveno hájit Českou republiku před takovými šílenostmi.

Je naprosto jasné, že Green Deal je třeba revidovat a od základu přepracovat a udělat z něj především dohodu spravedlivou. Klimatické cíle musíme přizpůsobit ekonomickým a bezpečnostním možnostem. Zajištění energetické a potravinové bezpečnosti musí být předřazeno snižování emisí a uhlíkové neutralitě. Cíl EU na snížení emisí o 55 pro-cent do roku 2030 nepovažujeme za reálný. A to s ohledem na pandemii, inflační krizi a válku na Ukrajině.

Evropské fondy naopak chceme v České republice nasměrovat na podporu tisíců projektů na zadržení vody v krajině i v obcích, na zlepšení kvality zemědělské půdy, širší využití dešťové vody a přečištěných odpadních vod a lepší ochranu povrchových i podzemních vod. Stejně tak chceme podporovat výsadbu stromů v lesích, volné krajině i ve městech. 

II. EKOLOGIE A SOBĚSTAČNOST: NEJVYŠŠÍ ČAS POUŽÍVAT ROZUM

Ochrana životního prostředí je klíčová. Musíme k ní ale přistupovat na základě rozumu, nikoli ideologie a slepého zeleného fanatismu. Ten vede k propadu konkurenceschopnosti, poklesu životní úrovně a ztrátě soběstačnosti. Evropa musí být soběstačná energeticky, ekonomicky, ale také v produkci potravin nebo výrobě léků.

1) Energetická a ekonomická soběstačnost

Přeregulovaná, předotovaná a byrokratizovaná ekonomika Evropské unie v globálním měřítku ztrácí svou pozici. Zběsilý tlak na ekologii povede k poškození evropské ekonomiky, průmyslu, energetiky a ke ztrátě prosperity. EU bude jedině tak silná, jak silné a prosperující budou její členské země. Základem proto musí být její rozvoj postavený na soběstačnosti a stabilitě.

Česká republika je tradičním producentem elektrické energie, energetický průmysl zaměstnává tisíce lidí a významně přispívá do státního rozpočtu. Snižovat emise musíme tak, abychom nepřišli o energetickou soběstačnost a nestali se závislými na zemích, které mají výhodnější zeměpisné podmínky pro výrobu zelené energie, kam Českou republiku tlačí Fialova vláda.

Každá země EU musí mít právo na svůj energetický mix. Trestat členské země za to, že kvůli své zeměpisné poloze nemohou vyrábět více energie z obnovitelných zdrojů, je pro hnutí ANO nepřijatelné. Svět dnes stojí na prahu revolučních technologií, jako jsou modulární jaderné reaktory či fúzní reaktory. Námi navrhovaná spravedlivá dohoda musí zajistit, že země EU, které se budou chtít v následujících 30 letech vydat cestou těchto převratných technologií, nebudou nucené uzavírat své stabilní energetické zdroje.

Je tedy potřeba nastavit rozumný kompromis, který pomůže ČR rozvinout technologie určené ke snížení emisí, a zároveň podpořit výstavbu jaderných elektráren, ať už těch tradičních nebo modulárních reaktorů. Dále chceme oddělit od sebe cenu elektřiny a plynu a ukončit praxi, že se ceny energií vypočítávají z nejdražšího zdroje.

Kapitolou samou o sobě jsou emisní povolenky. Chceme ukončit obchodování s emisními povolenkami na burze, aby jejich ceny nemohly podléhat spekulacím. Některé energie jsou drahé jen kvůli enormně vysoké ceně emisní povolenky. Ta je dnes třikrát dražší, než jaký byl předpoklad před 10 lety. Český průmysl je přitom výrazně energeticky náročnější než je tomu v jiných zemích a situace s emisními povolenkami ho ohrožuje. Snaha EU transformovat za neúměrně vysoké náklady evropský průmysl na ještě čistší je zcela absurdní, stejně jako představa, že nás svět bude následovat.

Jsme také pro dobrovolné, nikoliv povinné snižování energetické náročnosti budov, soukromých i veřejných. Tuto tezi podporují i dosavadní zkušenosti, které ukazují, že dobře zvolené dotační programy nejlépe motivují lidi k úsporám energií. Směrnice k energetické účinnosti budov znamená pro všechny dodatečné, minimálně statisícové náklady na povinné rekonstrukce. Jsme proti dalšímu omezování nabídky ledniček, mrazáků nebo třeba tepelných čerpadel od roku 2025.

Evropa také musí usilovat o udržení nebo posílení vlastních výrobních kapacit v oblastech, jako je výroba oceli, skla, kovů, porcelánu, chemie, hnojiv, papíru či strojírenství. Bude pro nás zásadní udržet tyto výroby ve stávajících regionech. Chceme raději udržet zaměstnanost a prosperitu v regionech než být klimaticky neutrální za každou cenu.

V oblasti výzkumu a inovací Evropská unie výrazně zaostává za USA a Čínou. V oblastech IT, umělé inteligence, vývoje a výroby léčiv, biotechnologií či speciálních materiálů posílíme evropskou soběstačnost. Jsme pro snížení závislosti EU na jiných zemích (zejména Číně a USA) mj. v oblasti strategických surovin, jako je např. lithium, gallium nebo wolfram.

V uhelných a průmyslových regionech chceme evropské fondy i nadále smysluplně využívat k podpoře různých projektů, které pomohou udržet atraktivitu těchto oblastí. Stejně tak v rámci transformace automobilového průmyslu chceme evropské peníze nasměrovat do investic, rekvalifikací a dalších oblastí spojených s postupnou proměnou vozového parku.

Pro budoucí prosperitu České republiky a EU jako takové je naprosto klíčový mezinárodní obchod. Naše země je středně velká, exportně orientovaná ekonomika, a proto obchod za rovnocenných podmínek a otevřenost jsou klíčové podmínky pro dlouhodobý růst naší ekonomiky, její konkurenceschopnost a tvorbu pracovních míst. Jedině spravedlivý obchod vytvářející příležitosti pro naše podniky a zvyšující výběr pro spotřebitele je tou správnou cestou. Na rozdíl od Fialovy vlády jsme přesvědčeni, že nekalou soutěž výrobců zboží a poskytovatelů služeb, kteří nedodržují naše evropské předpisy, pravidla a neplatí daně, je třeba zarazit.

Budeme hájit konkurenceschopnost našeho průmyslu v rámci obchodních dohod EU, odstraňovat překážky obchodu a vytvářet příznivé podmínky pro náš export a podniky, které se snaží expandovat na zahraniční trhy nebo podporovat zahrnutí našich sociálních a ekologických norem do obchodních dohod EU, aby i naši obchodní partneři dodržovali vysoké standardy v oblasti pracovních podmínek, ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje.

Jsme přesvědčeni, že by se neměly otevírat další a další integrační a regulační kapitoly, ale že by se EU měla soustředit na to, co docela umí, co ale nikdy plně nedokončila, zejména prohloubit čtyři svobody jednotného trhu: svobodu pohybu lidí, zboží, služeb a kapitálu. Jsme naopak svědky tendencí jednotný trh omezovat a rozdělovat. Jednotný trh je to nejlepší na celé EU, musíme ho bránit. Jsme také pro to, aby EU uzavírala jednoduché, funkční dohody o svobodném obchodu s ostatními státy.

V neposlední řadě je pro ekonomický růst klíčové vzdělávání. Není nic lepšího, než když mohou mladí lidé studovat a sbírat zkušenosti ve světě, získat zde kontakty a navázat přátelství. Je nesmírně důležité učit se cizí jazyky, poznat, jak funguje akademická a vědecká činnost ve světě. Budeme proto podporovat rozšíření programu výměny studentů Erasmus, protože investice do vzdělávání se vrátí nám všem.  Po odchodu Velké Británie z EU však tento velmi populární program oslabil, proto vyzveme evropské instituce, aby jednaly s Británií o tom, aby vrátila svoje univerzity a svoje studenty do Erasmu.

2) Potravinová soběstačnost

Naši přírodu a krajinu chceme předat dalším generacím v co nejlepším stavu. Chceme být v EU moderní západní zemí, která si vyrábí vlastní potraviny, ne rozvojovou zemí, která jen masivně vyváží suroviny nebo je provincií zahraničních obchodních řetězců.

Zásadně odmítáme, aby EU obětovala svoje zemědělství a svou potravinovou soběstačnost na oltář ekologické demagogii. Vždy budeme razantně vystupovat proti zelenému fanatismu bruselských úředníků, budeme razantně vystupovat proti omezování chovů, zavádění emisí u krav a dalších zvířat, rozšiřování emisních povolenek na potraviny, zavádění speciálních daní na potraviny, například na maso nebo na potraviny s tuky a cukry. Je třeba produkovat potraviny s ohledem na životní prostředí, nikoliv ale likvidovat rostlinnou výrobu a chovy zvířat v Evropě.

Tyto nápady, zvlášť během dnešní nestability, mohou ohrozit naši potravinovou soběstačnost. Do roku 2050 bude potřeba k obživě lidí o 40 procent více potravin. Výroba potravin v EU zatěžuje životní prostředí mnohem méně než kdekoliv jinde na planetě. Zatímco naši zemědělci během posledního čtvrt století snížili emise o více než 19 procent, v USA vzrostly o 6 procent, v Číně o 23 procent, v Indii o 27 procent a v Brazílii dokonce o 50 procent. Není logické, aby se EU dobrovolně vzdávala produkce potravin a ty se následně vyráběly na druhém konci světa s mnohem větší ekologickou stopou, vyšší cenou a pochybnou kvalitou.

Úspěch v EU je dán tím, že máme předpisy, které vyžadují po našich pěstitelích, chovatelích, včelařích, sadařích, rybářích a potravinářích tu nejvyšší možnou kvalitu a také ochranu životního prostředí. To pro ně samozřejmě znamená významné náklady a spoustu byrokracie. Proto budeme v Bruselu naše producenty vždy bránit a vyžadovat, aby potraviny a komodity dovážené do EU, které tato pravidla neplní, do EU dováženy nebyly.

Pro lepší ochranu naší přírody a hlavně včel, motýlů a dalších opylovačů, bez kterých si nelze produkci potravin představit, je třeba, aby Brusel konečně zásadně urychlil schvalování biologických přípravků a nových odrůd plodin. To by velmi pomohlo velkému omezení mnoha chemických postřiků, které jsou zemědělci nuceni používat pro ochranu rostlin. Budeme na to zásadně tlačit, protože zaostávání EU za světem v této oblasti už nabývá kritických rozměrů.

Bylo by logické v Bruselu usilovat o úplné zrušení dotací v zemědělství napříč celou EU, protože jsme přesvědčeni, že naši producenti by v evropské konkurenci velmi dobře obstáli. Země jako Kanada, USA, Japonsko či Jižní Korea ale také masově dotují zemědělství, takže by bylo správné usilovat o to zrušit tyto dotace globálně.

Pokud na to ale nebudou chtít všechny země přistoupit, musí Brusel provést revizi všech zemědělských dotací napříč EU. Pokud chceme mít na pultech našich obchodů české potraviny, naši zemědělci potřebují mít stejné podmínky jako jejich konkurenti. Poté, co Fialova vláda srazila základní evropskou podporu našim zemědělcům na nejnižší úroveň z celé EU, prodražila produkci českých potravin a nahrála dovozcům potravin, padá naše soběstačnost zejména ve zpracovaných potravinách již na kritickou úroveň.

Na nápady, jako je zpoplatňování emisí zvířat, emisní povolenky na potraviny, daně na tuky, daně na cukry, daně na vepřové, hovězí a drůbeží maso, říkáme jasné ne, protože neuznáváme koncept ozelenění skrze zdražení potravin. Podporujeme ekologizaci skrze investice, technologická vylepšení a stejná pravidla pro všechny producenty v EU.

Ve dvojí kvalitě potravin náš tlak přinesl zlepšení, ale stále čelíme novým a novým trikům výrobců a obchodníků. Proto budeme dbát na to, aby slíbené pravidelné revize předpisů v této oblasti Brusel skutečně zpracovával a předkládal a nové typy obcházení byly hned přidávány na seznam nekalých praktik.

Budeme dále stupňovat tlak na to, aby Brusel neblokoval právo našich lidí dozvědět se, odkud pocházejí suroviny u všech potravin, které konzumují. Už jen proto, že naši zemědělci na pole nastříkají 5x méně chemikálií než jejich holandští kolegové, co za to berou vyšší dotace. Už se nám to podařilo u ovoce, zeleniny a některého masa. Bruselští úředníci pod vlivem obchodních řetězců a nadnárodních potravinářských gigantů další položky blokují, ale my se zasadíme o to, aby přibyly další produkty, jako například mléčné výrobky nebo med. 

3) Soběstačnost při výrobě léků

Česko má vysokou úroveň zdravotnické péče a naším úkolem v EU je tuto kvalitu nejen zachovat, ale ještě zvýšit. I proto mezi hlavní úkoly řadíme posílení zdravotnického výzkumu, koordinované postupy a sdílení zkušenosti v léčbě rakoviny a dalších nemocí nebo posílení digitalizace zdravotnictví.

Naprostou prioritou je vyřešit nedostatek některých základních léků, který Fialova vláda hrubě podcenila. Nedostatek léků je do značné míry způsobený i Green Dealem, v jehož důsledku řada společností převedla svoji výrobu mimo Evropu. S tím souvisí i snaha zasadit se v rámci EU o společné nákupy léčiv a inovativních léků, zejména v oblasti vzácných onemocnění, ale i lékařských přístrojů. EU musí být schopna využít svou ekonomickou sílu při nákupech léčiv a zajištění jejich dostupnosti napříč členskými zeměmi.

Zároveň budeme firmy motivovat k produkci v EU, abychom posílili výrobní kapacity léčiv a účinných látek na území členských zemí. Proto podpoříme zařazení investic do výroby léčiv mezi prioritní opatření financovaná z evropských fondů. Chceme farmaceutický trh změnit tak, aby do zdravotnictví vstupovala co nejdřív generika, tedy možnost vyrábět účinné léky s podstatně nižšími náklady. 

V rámci digitalizace zdravotnictví podpoříme opatření, díky nimž by se lidé při svých cestách Evropou také měli snadno dostat ke svým zdravotním údajům v elektronické podobě. Ty budou moci sdílet se zdravotníky a zdravotnickými zařízeními v jiných zemích EU, což usnadní přístup ke zdravotní péči. Nová pravidla výměny dat pomohou také v oblasti vědy a výzkumu ve zdravotnictví.

Budeme usilovat o realizaci nedávno přijatého evropského plánu boje s rakovinou. Na úrovni EU chceme klást důraz na boj se vzácnými typy rakoviny zvýšením dostupnosti léčby pro české pacienty i mimo Českou republiku. 

Po vzoru evropského plánu boje s rakovinou budeme prosazovat vznik plánu boje proti kardiovaskulárním chorobám, stejně jako plán pro oblast duševního zdraví, který se dostává do popředí zájmu. V neposlední řadě budeme chtít zlepšit život pacientům s chronickým onemocněním ledvin rozvojem domácích přenosných zařízení, která omezí dojíždění na dialýzu.

III. SVOBODA VOLBY: NEJVYŠŠÍ ČAS NECHAT LIDI ŽÍT

Evropská unie byla založena s myšlenkou odstranit bariéry a poskytnout lidem svobodu žít, cestovat, obchodovat a rozhodovat se. Brusel postupně naši svobodu ukrajuje a občanům mluví do toho, jak žít, čím jezdit, co jíst a co si myslet. Hnutí ANO bude usilovat o to, aby se EU vrátila ke svým kořenům, tedy ke svobodě a prosperitě.

1) Chceme zachovat spalovací motory

Chceme občanům zachovat možnost svobodné volby při výběru automobilu, ať už je poháněn benzinem, dieselem nebo elektřinou – proto jsme proti zákazu spalovacích motorů v roce 2035. To jde nejen proti ekonomickým zájmům České republiky, kde automobilový průmysl hraje klíčovou roli, ale navíc tento cíl jen zvyšuje závislost EU na třetích zemích, především na Číně, která má daleko lepší přístup ke strategickým surovinám nezbytným pro výrobu baterií do elektromobilů. Jednostranné zaměření na elektromobily představuje nejen obrovské strategické riziko, ale zvyšuje poptávku po vozidlech od amerických a čínských automobilek. To je v přímém rozporu s našimi ekonomickými zájmy. Masivní dotování elektromobilů odrazuje od vývoje alternativních zdrojů pohonu, jako jsou syntetická paliva do spalovacích motorů.

Nesouhlasíme se zpřísňováním emisí CO2 u nových osobních automobilů a nových dodávek. Do roku 2030 nepokládáme snížení limitů o 55 % u osobních automobilů a 50 % u dodávek za reálné, stejně jako plán, aby nové osobní automobily a dodávky do roku 2035 neprodukovaly žádné emise. Výpočet emisí musí vycházet nejen z provozu vozidel, ale musí být do něj započítán i celý výrobní proces, který v případě produkce elektromobilů zatěžuje životní prostředí mnohem více než při výrobě moderních automobilů se spalovacím motorem. 

Pro zdraví občanů je důležité snížit emise škodlivin především ve městech, kde je problém s dostatečnou dobíjecí infrastrukturou. Optimálním řešením jsou podle nás hybridy a plug-in hybridy, které umožní jezdit na elektřinu např. ve městě a na delší jízdu mimo město vůz spaluje palivo. To by i významně snížilo tlak na budování obrovské a velmi nákladné dobíjecí infrastruktury po celé zemi.

Hnutí ANO také podpoří zavedení jednotných pravidel pro pohyb kamionů napříč EU, pokud jde o maximální povolenou hmotnost, rychlost, míru povinného vybavení nebo nastavení jednotného systému postihu řidičů za porušení dopravních předpisů. Jsme pro koordinované zvýšení mýtného pro tranzitní kamionovou dopravu na transevropských dopravních sítích.

Železniční dopravu chceme maximálně podporovat, jelikož patří mezi nejčistší formy veřejné dopravy i logistiky. V novém rozpočtu EU od roku 2028 chceme dát železnici co nejvyšší prioritu – ať už větším nasměrováním výnosů z emisních povolenek do železniční dopravy, snížením poplatků za dopravní cestu na železničních transevropských koridorech či podporou regionálních tratí a železničních vleček. Ideálem je vznik jednotného evropského železničního trhu, a proto budeme usilovat o výrazné zjednodušení nákupu přeshraničních jízdenek u vlaků

Navrhujeme také zachovat bezplatné emisní povolenky pro letectví, zatímco EU počítá s jejich zaváděním. Emise v letecké dopravě je třeba snižovat globálně a případné emisní povolenky zavést tak, aby cena byla po celém světě stejná, a nepřipustit možnost s nimi obchodovat na burze.

Jako základní prioritu také vidíme boj za větší práva cestujících. Prosadíme, aby letecké, železniční i autobusové společnosti měly jasná, jednotná a vymahatelná pravidla napříč Evropskou unií.

2) Budeme bránit českou korunu

Když Česká republika vstupovala do Evropské unie, zavázala se tak k přijetí společné měny. Před 20 lety však byly podmínky úplně jiné, než jsou dnes. Z eura se dnes především stala dluhová unie, přijetím společné měny bychom vzali na sebe dluhy ostatních, zejména jihoevropských zemí. Dříve než Česká republika bude uvažovat o vstupu do eurozóny, je třeba vyřešit tyto problémy.

V současnosti na přijetí eura není vůbec vhodná doba. Česká ekonomika má v podobě vlastní měny velkou výhodu ve srovnání se zeměmi eurozóny, které ztratily jakoukoli kontrolu při rozhodování o výši úrokových sazeb. Zavedením eura by Česká republika přišla o další část své svobody – ztratili bychom kontrolu nad vlastní měnovou politikou ve prospěch Berlína a Bruselu a museli bychom platit dluhy Řecka a Itálie. V tomto ohledu se hnutí ANO staví proti Fialově vládě, která systematicky pracuje na přijetí eura.

Problém vysokého zadlužení členských zemí EU se musí řešit, ne před ním zavírat oči. Je potřeba nastavit pravidla rozpočtové odpovědnosti tak, aby vedla k omezení zadlužování fiskálně méně zodpovědných států. Konsolidace rozpočtů musí být postupná, není možné přesunout zadlužení národních států na Evropskou unii.

Stejně tak jsme proti zavádění nových vlastních zdrojů pro rozpočet EU s výjimkou zdrojů, které již byly oznámeny (jako například digitální daň). Rozpočty Evropské unie jsou již v tuto chvíli dostatečně masivní a nevidíme důvod, aby příjmy, které by měly skončit v národních rozpočtech, skončily jako příjem Evropské unie.

3) Svobodné vyjadřování bez strachu a cenzury

Svoboda je jednou z nejdůležitějších hodnot. Současné politické elity – ať již bruselské nebo české – nejen že se nezajímají o zhoršující se sociální situaci občanů, ale stále více chtějí lidi kontrolovat, ovládat a různě převychovávat. Říkají lidem, co si mají myslet a říkat, kam nesmějí a smějí chodit, koho mají a nemají volit, poučovat, s kým se smějí a nesmějí scházet, co smějí a nesmějí číst, jak smějí či nesmějí žertovat, jaký jazyk smějí a nesmějí používat, co smějí a nesmějí sdílet na sociálních sítích. Chceme lidem u nás i v rámci Evropy vrátit svobodu takovou, jakou jsme si představovali v roce 1989 a o kterou bohužel zase postupně přicházíme. Ať si každý říká a dělá, co chce, pokud neporušuje zákon, do toho se mu vlády plést nemají.

Občané musejí mít možnost se na internetu, v médiích a veřejném prostoru vyjadřovat svobodně. Zastavíme omezování svobody projevu, ke kterému nyní dochází pod rouškou boje proti dezinformacím. Ve skutečnosti se však pod tento termín často schovává jen touha EU regulovat a omezovat publikování jiných názorů. Chceme se také zasadit o výrazné snížení vlivu neziskových organizací a politických nevládek, které si často berou boj za svobodu projevu a boj proti dezinformacím jen jako výhodný nástroj pro čerpání dotací a příspěvků. Uděláme všechno pro to, abychom eliminovali nebezpečí omezování svobody projevu prostřednictvím algoritmů sociálních sítí, které mohou favorizovat určité názory a omezovat jiné. Je třeba důsledně oddělovat extremismus od legitimního, menšinového názoru.

NAŠI KANDIDÁTI NA EUROPOSLANCE

1. Klára Dostálová (53)

Zájmy a koníčky: Hlavně moje rodina, jsem vdaná 32 let. Pracovní vytížení je velké a všechen volný čas chci trávit s rodinou, a hlavně se svým vnoučkem Kryštůfkem. Už jsem hrdá babička! A také mám moc ráda našeho australského ovčáka Jacka.

Co se o vás neví: Jsem držitelkou oceněni Lady Pro, které se dává ženám, které umějí skloubit pracovní a rodinný život. Sbírám recepty na omáčky k masovému fondue. Už jich mám úctyhodný počet, ale mezi nejoblíbenější v mé rodině patří banánová, barbecue a citronová.

Životní postoj: S úsměvem jde všechno líp. Když má někdo jiný názor, neznamená to, že je můj nepřítel.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Zhruba 70 % legislativy, kterou ČR musí přijmout, vzniká na úrovni EU. Je velmi důležité, aby reprezentanti za ČR měli zkušenosti s přípravou, schvalováním a uváděním zákonů do českého právního systému. A to já jako poslankyně a bývalá ministryně pro místní rozvoj mám. Když včas zasáhneme do připravovaných evropských nařízení, tak nám to všem pomůže vyhnout se nesmyslům, které z Bruselu přicházejí.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Hlavně kvůli možnostem, které nám dává. Do Evropské unie jsme vstupovali se souhlasem většiny obyvatel v ČR s vírou lepšího postavení našeho průmyslu, obchodu v rámci jednotného trhu. Stejně tak jsme všichni vnímali snazší cestování, vzdělávání a pobyt v rámci Evropské unie.

3. Kdybyste mohla udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Chtěla bych, aby EU opustila ideologii a politiku a místo toho se vrátila ke kořenům, tedy k důrazu na ekonomiku a respektování suverenity jednotlivých členských zemí.

4. Jakým tématům byste se chtěla věnovat v Evropském parlamentu?

V období 2024–2029 se bude schvalovat nový finanční rámec, ze kterého pak členské země pak mohou realizovat různé projekty pro svůj rozvoj. Myslím si, že by se ČR měla zaměřit na modernizaci veřejné infrastruktury – na nové dálnice a železnice, výstavbu nemocnic nebo i bytů. Ráda bych pracovala ve výboru na ochranu spotřebitelů, pro regionální rozvoj, ale zajímá mě taky bezpečnost, jelikož špatně nastavený migrační pakt může ohrozit celé fungování EU.

2. Jaroslav Bžoch (40)

Zájmy a koníčky: Bude to asi znít divně, ale opravdu mě zajímá fungování Evropské unie a to, jak ji můžeme zlepšit. Další koníček je hlavně sport – ragby, crossfit.

Co se o vás neví: Jsem stále aktivním hráčem Rugby league a zároveň mezinárodním rozhodčím v tomto sportu. Měl jsem i 16 startů za reprezentaci, se kterou jsem se ale už musel bohužel rozloučit. Jsou tam již o dost mladší koně.

Životní postoj: Bez spoluhráčů vás ani všechen talent světa nikam neposune. Správný tým a fair play jsou jedinou cestou k vítězství.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

V Evropském parlamentu nám nyní chybí zdravý selský rozum a to je potřeba změnit. Nelze stále přihlížet tomu, jak nám EU utahuje šrouby a zasypává nás nesmysly. Evropská unie by měla dělat hlavně politiku, se kterou budou občané souhlasit a budou ji podporovat, ne zaslepeně razit nějakou ideologii, která vede ke snížení životní úrovně bez de facto nulového vlivu na klima.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Evropská unie nám dala velké možnosti v oblasti cestování, obchodování, ale také bezpečí. Dnes tvoří většinu legislativy, která souvisí s naším životem, a je potřeba i nadále ji formovat. Pro nás jako pro středně velkou zemi má velmi významný přínos.

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Rozhodně by to byla změna, která by vedla k lepšímu vedení EU. Dnes nás jako EU zastupuje hlavně Evropská komise, která jako jediná může navrhovat legislativu, a dle mého názoru by nás měla zastupovat Evropská rada, která je složená z prezidentů a premiérů členských zemí. Ti mají za sebou volby ve svých zemích, mají mandát a jsou podle mě více kompetentní k rozhodování v rámci EU.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

Stejně jako v Poslanecké sněmovně bych se chtěl i v Evropském parlamentu věnovat hlavně migraci. Je to pro nás velmi důležité, řekl bych i existenční téma. O tom, kdo u nás bude žít a pracovat, si prostě musíme rozhodovat sami, ne byrokrati v Bruselu. Jde o naši kulturu, naše zvyky, náš styl života, ale hlavně o bezpečí.

3. Ondřej Knotek (39)

Zájmy a koníčky: Když se potřebuji odreagovat, moc rád si jdu zaběhat, projedu se na horském kole nebo snowboardu. Mým velkým koníčkem je muzika (například kapely The Offspring, Red Hot Chili Peppers nebo plzeňská kapela Mandrage) a také hraju na bicí nástroje.

Co se o vás neví: V mládí jsem byl členem dechového orchestru a léta jsem působil v punk-rockové kapele, takže jsme se mohli potkat na nějakém koncertě, kde jsem seděl za bicími. Láska k bubnování mě stále nepřešla, a když to čas dovolí, paličky jsou v permanenci.

Životní postoj: Za silné Česko!

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Europoslance jsem dělal posledních pět let. Cítím, že mám ještě dost sil dál makat v Evropském parlamentu za české zájmy a zdravý rozum, kterého je někdy v „Bruselu“ poskrovnu.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Můžeme těžit z výhod společného evropského trhu, který zajišťuje volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovníků. To je naprosto klíčové, protože to podporuje ekonomický růst a tvorbu pracovních míst. Také máme přístup k finančním prostředkům z různých fondů EU, které slouží k podpoře regionálního rozvoje, infrastruktury, výzkumu a dalších projektů. Členství v EU nám dává také příležitost ovlivňovat Evropu a rozhodování prostřednictvím našeho zastoupení v evropských institucích, jako je právě Evropský parlament nebo Rada EU. Je ale důležité, aby lidé, co nás v „Bruselu“ zastupují, vždy hájili na prvním místě české zájmy.

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Chtěl bych vrátit zdravý rozum do rozhodování evropských institucí. To je, myslím, pro další směřování Evropy naprosto zásadní. Musíme požadovat změnu některých nereálných předpisů, především v oblasti energetiky a klimatu. Tedy po volbách odmítnout největší nesmysly, jako je zákaz spalovacích motorů v roce 2035 nebo uměle předražené emisní povolenky, které zdražují lidem energie a vyhání průmysl a inovace mimo Evropu.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

I nadále se chci věnovat klimaticko-energetickým tématům a oblasti veřejného zdraví. Legislativa EU nesmí ohrozit konkurenceschopnost a soběstačnost našeho hospodářství. V oblasti zdraví bych se rád zaměřil na kardiovaskulární onemocnění, chronická onemocnění ledvin a na zlepšení léčby vzácných onemocnění.

4. Martin Hlaváček (44)

Zájmy a koníčky: Samozřejmě rodina. Když je čas, rád hraju tenis, jezdím na kole nebo lyžuji. Chytlo mě také programováním mikročipů. Třeba se synem jsme mikročip naučili automaticky podle intenzity světla otevírat a zavírat vrátka od našeho nového dřevěného kurníku, který jsme společně postavili. Truhlařina je skvělý relax.

Co se o vás neví: Mám vycvičeného kohouta Silvera. Děti ho před lety vyhrály v tombole na výstavě ptactva a já myslel, že do týdne někam zmizí. Nezmizel. Naopak se až neuvěřitelně ochočil. Dnes je to náš zvířecí parťák, pán zahrady, ale taky herec ve filmu Gump – jsme dvojka.

Životní postoj: Když můžeš něco udělat, udělej to! Život mi ukázal, že je lepší chopit se příležitosti, když se vyskytne, než otálet.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

V Evropském parlamentu pracuji už pět let. Dál bych chtěl bránit naši zemi, naše lidi a firmy před naivitou některých evropských elit.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Protože pokud bude dobře fungovat, je to jediná šance pro náš rozvoj, prosperitu a pro budoucnost naší země a našich dětí v civilizovaném světě. Nemáme k EU žádnou lepší alternativu na východ od nás ani jinou alternativu, kdybychom z Unie vystoupili. Proto ji musíme změnit a zasazovat se přímo v Bruselu o to, aby sama sebe neničila nezodpovědnými, nekompetentními a nevratnými rozhodnutími, která poškozují lidi a firmy.

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Změnil bych způsob hlasování u evropských prováděcích předpisů, které byly již plně svěřeny úředníkům Evropské komise. Tyto předpisy mají často největší finanční a byrokratické dopady na životy našich lidí a podniků bez možnosti se jim nějak efektivně bránit. Zatímco pro zablokování návrhů Komise stačí 4 státy, pro zablokování těchto předpisů je potřeba minimálně 15 zemí.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

Potravinám, českým zemědělcům, rozvoji našeho venkova a rozpočtu EU, stejně jako v minulosti. U potravin bych po těchto volbách chtěl donutit bruselské úředníky i k tomu, aby se jasně označoval původ všech potravin, které nám obchodní řetězce nabízejí, a také jejich složení. U rozpočtu očekávám, že budou opět zkoušet připravit ČR o miliardy korun pro naše zemědělce a náš venkov. Chci jim v tom opět zabránit! 

5. Jana Nagyová (53)

Zájmy a koníčky: Kromě koní jsou mojí vášní motorky. Na dlouhé cesty mám Yamahu Tracer 9GT, na svižnější jízdu po okrskách Hondu CBR600RR, a už jsem propadla i ježdění na enduru.

Co se o vás neví: V roce 1988 jsem ve voltiži získala 3. místo na mistrovství ČSSR v jednotlivcích jako dorostenec. Později v Čechách jsem se soustředila na parkurové ježdění včetně závodění.

Životní postoj: Není konec, když prohraješ. Je konec, když to vzdáš.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Evropskou problematikou se intenzivně zabývám už víc než 25 let. Za tu dobu jsem si prošla etapou od euronadšení po eurozděšení. Vidím, že v těchto volbách se rozhodne, jestli  EU dostane rozum a pochopí, že cesta, kterou se vydala, je slepá ulička. Věřím, že dnes mám už dost zkušeností, profesních i osobních, abych byla pro naše občany přínosem.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

V době, kdy celý svět je součástí jedné velké informačně-technologické dálnice, být samostatnou malou zemí uprostřed Evropy opravdu není cesta. Ač jsem ke směru, který EU v posledních letech nabrala, hodně kritická, myšlenka evropské pospolitosti je jednou z nejúžasnějších, která vůbec kdy na starém kontinentě vznikla.

3. Kdybyste mohla udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Dnešní „eurolidé“ mají často tunelové vidění, řeší nepodstatné věci a vytvářejí nesmyslnou legislativu. Proto bych upravila pravidla výběru pracovníků do vrcholových pozic v evropských institucích, a to tak, aby se neřešily jen odborné a jazykové předpoklady, ale aby tito lidé museli doložit, že pracovali alespoň 5 let mimo politiku, úřady či akademickou sféru. 

4. Jakým tématům byste se chtěla věnovat v Evropském parlamentu?

S ohledem na moje profesní zaměření bych se ráda nadále věnovala problematice související s Green Dealem zejména v oblasti energetiky, průmyslu a dopravy. Dopady Green Dealu v kontextu globální ekonomiky jsou na tato odvětví opravdu fatální. EU má sice ušlechtilé ideály, ale v kombinaci s úřední rigiditou a slepotou při jejich realizaci se z toho pro Českou republiku – s ohledem na strukturu našeho průmyslu, geografické postavení a klimatické podmínky – stává smrtící koktejl.

6Jaroslava Pokorná Jermanová (53) 

Zájmy a koníčky: Mým největším „koníčkem“ je rodina. Mám malou dceru, se kterou ráda jezdím na výlety, moc ráda mám zámek a park na Konopišti. Ráda čtu, hlavně romány nebo životopisy, mí oblíbení autoři jsou Irwin Shaw, Alexandre Dumas a John Irving. Také mám ráda seriály, zejména z politického prostředí – Dům z karet, Vláda nebo Diplomatické vztahy.

Co se o vás neví: Moc ráda peču a vařím. Občas svými výrobky zásobuji i své kolegy v práci. Skvěle si vyčistím hlavu i při výrobě domácích marmelád a zavařenin.

Životní postoj: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Věřte, že v politice je praktické mít tuto vyzkoušenou pravdu pořád na mysli.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Ať už jako starostka, hejtmanka nebo poslankyně jsem vždycky jsem byla zvyklá dělat všechno pro to, aby se lidem život v Česku zlepšoval. V Bruselu vzniká čím dál víc věcí, které musíme překlopit do našich zákonů. Spousta lidí nadává na to, co si v Bruselu vymysleli a jak to nesmyslně dopadá na naše životy. Tomu chci bránit. EU má prosazovat pozitivní věci, ne opatření, která pak dělají problémy.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Je to obrovský trh, který konkuruje velmocem, jako jsou Spojené státy, Rusko, Čína. Má velký potenciál z pohledu bezpečnosti, životního prostředí, volného obchodu. Jsme ale svědky toho, že ne všechno funguje ideálně. I to je tedy jeden z důvodů, proč kandiduji. Abych to pomohla změnit a Unie lépe využívala potenciál, který má. 

3. Kdybyste mohla udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Těch změn by bylo mnoho. Určitě by to bylo právě v oblasti nelegální migrace a bezpečnosti. Byly by to i stejné metry na kvalitu potravin. Určitě by to bylo zlepšení podpory regionů, které v Unii zaostávají za těmi prosperujícími. Byla by to podpora kultury a lidových tradic, zejména na regionální úrovni. Asi nejde zvolit jen jednu věc. 

4. Jakým tématům byste se chtěla věnovat v Evropském parlamentu?

Jako hejtmanka jsem se zabývala regionálními tématy, na což navazuji i v Evropském výboru regionů. Určitě by to tedy bylo téma regionálního rozvoje. Zároveň jsem i stínovou ministryní kultury, takže logicky bych chtěla zlepšit podporu kultury. Obě témata spolu ale úzce souvisejí. 

7. Ondřej Kovařík (43)

Zájmy a koníčky: Rád lyžuji a jezdím na kole. Skvělý zážitek byl amatérský závod v Belgii, který se jel na trati pro mistrovství světa v silniční cyklistice. Baví mě cestování, často se vracím do tyrolských Alp, ale úplně nejraději trávím čas s rodinou.

Co se o vás neví: Už skoro dvacet let hraji závodně curling.

Životní postoj: Snažím se být v každé situaci optimistou podle hesla „když nemůžeš, tak přidej!“

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Chci být silným hlasem českých občanů v Bruselu. Evropská unie nutně potřebuje, aby v ní působili a rozhodovali lidé, kteří jsou pragmatičtí, mají zdravý rozum a smysl pro to, co od ní občané očekávají. Jako europoslanec vím, že takový přístup není v Evropském parlamentu vždy běžný. Evropa potřebuje změnu, a o tu chci společně s dalšími kolegy usilovat. 

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Evropa je prostor pro spolupráci mezi jednotlivými státy. Funguje v ní jednotný trh, na kterém je 450 milionů lidí. To je síla, díky které můžeme i my jako Česká republika ekonomicky růst. V rámci EU se můžeme pohybovat bez omezení, ať už na dovolenou, za prací nebo studiem. Takové věci nejsou jinde po světě běžné.

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Nechal bych důkladně projít všechny evropské zákony a regulace a pak zrušit a vyškrtnout všechny, které jsou zbytečné, příliš byrokratické nebo zatěžující. A takových nebude málo. Evropská komise neustále vymýšlí nové předpisy namísto toho, aby je rušila. Řadu věcí si mohou zařídit členské země lépe, než dokáže Komise a další instituce, a taková změna by EU hodně prospěla.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

V první řadě bych se chtěl věnovat otázkám dopravy, kterou považuji z pohledu České republiky za velice důležitou. Jedná se mj. o zajištění financování pro investice do dopravní infrastruktury, silnic či železnic, včetně těch vysokorychlostních. Doprava jako sektor je nepřiměřeně zatížená novými klimatickými požadavky, to musíme změnit, včetně například nesmyslného zákazu spalovacích motorů. Chtěl bych se také podílet na vyjednávání evropského rozpočtu, ze kterého k nám můžou proudit značné prostředky, pokud správně zohledníme naše zájmy.

8. Tomáš Kubín (61)

Zájmy a koníčky: Nedávno jsem si udělal řidičák na velkou motorku, od té doby na ní trávím volný čas cestováním po Čechách a sousedních zemích, často spolu se synem. Po práci a o víkendech jsem také k zastižení na paddleboardu na řece nebo jezeru, o dovolené na moři. Oboje od jara do podzimu, v zimě sedím u knížky a přemlouvám počasí, aby už se zase dalo jezdit.

Co se o vás neví: Tak třeba že jsem se narodil na zámku, chtěl jsem být popelářem, měl jsem třikrát dvojku z chování, hraji počítačové hry, potají píšu povídky, baví mě Monty Python a mám závislost na ředkvičkách.

Životní postoj: V práci a politice se řídím se heslem „sklapni a poslouchej“. Přiznat chybu není slabost. Nejlevnější poradci jsou naši kritici. Nesnáším pokrytectví.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Kandiduji kvůli svým pěti dětem a kvůli dětem nás všech. Chci, aby žily ve světě, který řídí rozum, a ne ideologie. 

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Evropa je jako velký dům, kde obyvatelé musí vzájemně respektovat soukromí svých bytů, ale zároveň se shodnout ku prospěchu všech na správě společných prostor. Evropská unie je místo, kde se na tom můžeme domluvit a učit se být v tom pořád lepší. 

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Zrušil bych polovinu směrnic, rozhodnutí a nařízení. EU by neměla rozhodovat o nepodstatných věcech, jako jsou plastová víčka a konektory nabíječek.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

Energetice obecně, dlouho to byla moje profese. Mojí specializací je boj proti energetické chudobě. V této oblasti EU nedokázala kromě frází vyplodit nic podstatného, dokonce ani v době energetické krize. Chtěl bych se podílet na reformě azylové a migrační politiky. Sleduji ji již velice dlouho, kdysi jsem dokonce jako azylant poznal její fungování na vlastní kůži. EU se dobrovolně ocitla na kraji propasti, musí si to přiznat a situaci řešit věcně, ne ideologicky. Mé třetí, důležité a opomíjené téma je diskriminace věkem. Zasahuje do životů lidí a negativně přispívá ke krizi důchodových systémů a pracovního trhu. 

9. Jaroslav Knot (46)

Zájmy a koníčky: Většina mých hobby je spjata se Skandinávií. Milovaný florbal mě naučili moji švédští kolegové, když jsem pracoval na Švédské obchodní komoře v Praze. Velmi rád čtu staroislandské eposy včetně těch právních. Právo je také můj koníček – překládám právní literaturu ze švédštiny, norštiny a dánštiny a věnuji se dějinám mezinárodní politiky. 

Co se o vás neví: Zbožňuji zmrzlinu a kvůli návštěvě dobré zmrzlinárny dokážu klidně urazit i stovky kilometrů. Nejlepší je buráková „aschanti“ ze zmrzlinového salonu Tichy na vídeňském náměstí Reumannplatz.

Životní postoj: Rada mého trenéra florbalu: „Když nechceš vyhrát, tak na to hřiště ani nelez!“

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Vzpomenete si, co vám naposled přišlo z eurounijní legislativy jako rozumné? Za poslední roky prošla Evropským parlamentem řada kontroverzních norem s negativním dopadem jak na hospodářství členských států EU (Green Deal, zatěžování firem byrokratickými nesmyslu typu: „máte už toalety s označením i pro nebinární jedince?“), tak přímo na celou evropskou společnost (čím dál větší cenzura, ostrakizace názorů nepohodlných mainstreamovému liberálnímu proudu) apod. To je pro mě jako pro právníka a člověka, který vyznává svobodu, silná motivace k tomu, abych začal uvedené negativní jevy měnit. 

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

Stále platí, že dva (resp. 27) toho zvládnou více než jeden. Vedle toho říkám, že má-li si Evropská unie udržet i nadále svůj význam, musí dojít k její razantní transformaci.

3. Kdybyste mohl udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Intenzivně zapracovat na efektivním a rychlém vyhošťování nelegálních migrantů zpět mimo EU. Nechci mít v České republice „no-go“ zóny, jaké jsem zažil ve Švédsku, kam každoročně jezdím.

4. Jakým tématům byste se chtěl věnovat v Evropském parlamentu?

Mám za sebou více než 20 let diplomatické praxe (z toho 6 let na pozici velvyslance ČR v Norsku) spojených s úspěšnou obhajobou českých politických a hospodářských zájmů v zahraničí. Odborně by mne proto lákala práce ve výboru Evropského parlamentu pro zahraniční věci. A protože je mou celoživotní láskou evropské a mezinárodní právo, chtěl bych rovněž být od počátku zapojen v přípravě legislativního procesu a zabraňovat přijímání dalších právních euronesmyslů. 

10. Jitka Urbánková (45)

Zájmy a koníčky: Přebytky své nikdy nekončící energie vrhám do aktivních sportů, v zimě do lyžování a v létě do windsurfingu. Mám moc ráda přírodu, skvěle si v ní odpočinu a utřídím myšlenky.

Co se o vás neví: Jako členka dětského pěveckého sboru jsem zpívala v sídle OSN v New Yorku.

Životní postoj: Okolí vždy předávat pozitivní energii a přinášet lidem radost. Když už musím čelit těžkým výzvám, snažím se z nich poučit a posílit. Důležitá je vytrvalost a nevzdávat se, právě tato kombinace přináší úspěch.

1. Proč kandidujete do Evropského parlamentu?

Chci vrátit do Evropského parlamentu nejen odbornost, ale též zdravý rozum. Jsem přesvědčena, že myšlenka evropské integrace a určité jednoty, zejména v dnešní složité a čím dál tím víc nebezpečné době, je správná. Ale poslední roky nabrala zcela špatný směr. Namísto důležitých bodů podpory ekonomiky, společné zahraniční politiky či migračních pravidel chránících Evropu se řeší, jaký výkon může mít vysavač či kdy budeme muset přestat jezdit na benzin a koupit drahá elektrická auta, pro která není infrastruktura.

2. Proč je podle vás Evropská unie důležitá?

V dnešní době čelíme výzvám, které dalece přesahují hranice našeho státu. Pokud ovšem jako členské státy spojíme síly, můžeme je zvládat snadněji. V otázkách migrace, změn klimatu, energetické bezpečnosti, boje proti terorismu a ochrany lidských práv potřebujeme být součástí silného týmu. A pojďme si přiznat, že byť nás EU často štve, tak některé otázky bez evropského společenství nemáme šanci vyřešit.

3. Kdybyste mohla udělat jednu velkou změnu v EU, co by to bylo?

Určitě aby EU byla více soběstačná a nebyla závislá na ostatních zemích, např. v produkci potravin nebo výrobě léků.

4. Jakým tématům byste se chtěla věnovat v Evropském parlamentu?

Zejména podpoře mladých, které jsem se věnovala i na komunální úrovni s cílem pomoci jim na životním startu. Evropa má potenciál pro rozvoj vysoce kvalifikovaných odvětví. Chci proto podporovat oblast výzkumu ve zdravotnictví, zavádění nových technologií v medicíně a zlepšení dostupnosti moderních léčebných postupů pro občany EU. Pokud jde o ilegální migraci, budu prosazovat, aby se jí předcházelo, nejen reagovalo na její dopady. Věřím, že ekonomicky silné země Blízkého východu a Afriky by v tomto ohledu byly pro EU byly významnými partnery.

 

Přeskočit na menu