Kandidáti

Klára Dostálová

Lídryně kandidátky
Dotace, bydlení, cestovní ruch a regionální rozvoj

Politička a ekonomka. Patří mezi přední české odborníky na evropské dotace, bydlení, cestovní ruch a regionální rozvoj. V letech 2004–2014 byla ředitelkou Centra evropského projektování v Hradci Králové. Do Královéhradeckého kraje tehdy se svým týmem přivedla dotace za více jak 25 miliard korun. Následně tři roky pracovala jako náměstkyně ministryň pro místní rozvoj Věry Jourové a Karly Šlechtové a v letech 2017–2021 pak jako ministryně tento resort řídila. Vlajkovou lodí jejího působení na MMR byl nový stavební zákon, který získal titul Zákon roku. Od roku 2021 je poslankyní sněmovny a od listopadu 2022 místopředsedkyní sněmovny.

Jaroslav Bžoch

Kandidát č. 2
Mezinárodní vztahy

Původní profesí obchodní manažer v logistice. Vystudoval ekonomii na Univerzitě Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem a následně obor Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Od roku 2017 je poslancem Parlamentu ČR, kde současně zastává funkci místopředsedy zahraničního výboru a zároveň výboru pro evropské záležitosti. Je vášnivým sportovcem, stále se aktivně věnuje rugby league, několik let byl členem české reprezentace.

Ondřej Knotek

Kandidát č. 3
Jaderné zdroje a životní prostředí

Průmyslový manažer a od roku 2019 europoslanec. Vystudoval chemické inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Před vstupem do politiky pracoval pro nadnárodní společnosti ve strojírenském a farmaceutickém sektoru. Dříve působil jako zastupitel Mariánských Lázní. V Evropském parlamentu se zaměřuje především na energetiku, životní prostředí a oblast zdraví. Spoluzaložil europarlamentní skupinu pro moderní genové terapie a v Česku působí ve Stálém výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. Hraje na bicí a aktivně sportuje.

Martin Hlaváček

Kandidát č. 4
Zemědělství, potravinářství, rybářství a rozvoje venkova

Studoval ekonomii, řízení a diplomacii. Pracoval jako diplomat Ministerstva zahraničních věcí, řadu let ve Stálém zastoupení ČR při EU. Jako vedoucí oddělení zemědělství a životního prostředí se podílel na vyjednávání Společné zemědělské politiky EU i priorit, jako například evropské ochrany tradičních českých výrobků. Od roku 2019 jako poslanec Evropského parlamentu aktivně prosazuje zájmy českých a evropských občanů v oblasti zemědělství, potravinářství, rybářství a rozvoje venkova.

Jana Nagyová

Kandidátka č. 5
Ekonomika, energetika a evropské programy

Vystudovala ekonomiku na Ekonomické univerzitě Bratislava. Pracovala jako ekonomická a marketingová poradkyně, od roku 1997 i jako školitelka a konzultantka k problematice evropské integrace. V současnosti je nezávislou konzultantkou pro oblast ekonomiky, energetiky a evropských programů. Pracovala pro ministerstva dopravy, zemědělství a financí. Od roku 2014 byla zastupitelkou města Jihlavy, v letech 2016–2018 první náměstkyní primátora. Nyní je opět členkou zastupitelstva.

Jaroslava Pokorná Jermanová

Kandidátka č. 6
Zahraniční výbor a hospodářská komise

Vystudovala Provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. Pracovala jako personalistka a manažerka. Do politiky vstoupila v roce 1998 jako zastupitelka středočeských Krhanic, později starostka. V letech 2016–2020 byla hejtmankou Středočeského kraje. Do Poslanecké sněmovny byla poprvé zvolena v roce 2013 a byla také její 1. místopředsedkyní. Aktuálně je mj. místopředsedkyní zahraničního výboru a předsedkyní hospodářské komise v Evropském výboru regionů.

Ondřej Kovařík

Kandidát č. 7
Doprava, finance, umělá inteligence

Poslanec Evropského parlamentu. Vystudoval VŠE v Praze. Pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí, na Úřadu vlády, na velvyslanectví ČR v Kanadě, na Ministerstvu obrany. V roce 2019 byl zvolen do Evropského parlamentu, je členem hospodářského a měnového výboru, výboru pro dopravu a cestovní ruch a výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Zaměřuje se na oblast dopravy a cestovního ruchu, finanční služby nebo praktické dopady využití nových technologií, včetně AI.

Tomáš Kubín

Kandidát č. 8
Energetika a IT

Za sebou má bohatou profesní dráhu v manažerských pozicích v energetice v České republice i v zahraničí. Působil v zastoupení zahraničních maloobchodních řetězců, ve velkoobchodních firmách z oboru IT a v průmyslovém segmentu. Dlouhodobě se aktivně věnuje územní samosprávě jako náměstek primátora Českých Budějovic nebo člen zastupitelstva města a předseda komise pro životní prostředí. Volný čas tráví s rodinou, studiem, na motorce nebo na paddleboardu.

Jaroslav Knot

Kandidát č. 9
Export českých firem

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně se specializací na evropské a mezinárodní právo. Pracoval ve Švédské obchodní radě a Skandinávské obchodní komoře v Praze. Již více než 20 let působí jako diplomat na Ministerstvu zahraničních věcí. Absolvoval několik zahraničních misí, v letech 2017–2022 zastával post velvyslance ČR v Norsku s rozšířenou působností pro Island. Hovoří plynně pěti jazyky a pomáhá českým exportérům etablovat se na mezinárodních trzích.

Jitka Urbánková

Kandidátka č. 10
Podpora rozvoje

Vystudovala Univerzitu Pardubice a obor management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracovala na různých manažerských pozicích zejména v oblasti strategického a personálního řízení. Dlouhodobě se také zaměřuje na problematiku rovných příležitostí, sladění rodinného a pracovního života. Na evropské úrovni by se ráda věnovala podpoře rozvoje mladých lidí, ale i podpoře vědy a zavádění nových technologií, především ve zdravotnictví a sociálních službách.

Nikolas Mayer

Kandidát č. 11
Prognostika a odolnost EU

Vystudoval ekonomii a státní správu v Londýně a finance na švýcarské univerzitě v St. Gallen. Sedm let pracoval v Evropské centrální bance. Působí jako ekonom a prognostik v institucích Evropské unie, v Evropské komisi se zabývá prognostikou ekonomického vývoje a nástroji pro odolnost EU. Hovoří plynně anglicky, německy a francouzsky.

Tomáš Sýkora

Kandidát č. 12
Evropské právo, ekonomika a reengineering

Přední odborník v oblasti ekonomiky, práva a managementu. Působil jako člen předsednictva Rozhodčího soudu, představenstva Hospodářské komory České republiky, insolvenční správce a ředitel v různých společnostech. Studoval ekonomiku, evropské právo a andragogiku na prestižních českých univerzitách. Je zaměřen na evropské právo, ekonomiku a reengineering.

Richard Vereš

Kandidát č. 13
Rada evropských municipalit a regionů

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Již deset let je zastupitelem Slezské Ostravy, posledních šest let jejím starostou. Pracuje v předsednictvu Svazu měst a obcí. Na evropské úrovni zastává pozici viceprezidenta Rady evropských municipalit a regionů. Je členem Evropského výboru regionů a zastupitelem Moravskoslezského kraje.

Karel Filipčík

Kandidát č. 14
Obnovitelné zdroje a dotace

Vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu na Západočeské univerzitě. Nyní podniká v oblasti obnovitelných zdrojů energie a provozuje rodinnou včelí farmu, která svůj med nejvyšší kvality dodává spotřebitelům v Plzeňském kraji a v Praze. Zajímá se o problematiku evropských dotací a zejména jejich efektivní využívání na skutečně potřebné projekty.

Petr Rozmajzl

Kandidát č. 15
Konkurenceschopnost firem v EU

Vystudoval počítačové informační systémy na Technické univerzitě v Liberci. Pracoval na manažerských pozicích. Má více než 10 let praxe v oboru informačních systémů a finančního a právního poradenství pro malé a střední firmy. Zajímá ho zejména oblast konkurenceschopnosti firem ve vztahu k často neuváženým regulacím, které zavádí EU.

Roman Škrabánek

Kandidát č. 16
Legislativa EU

Ekonom, přední odborník na legislativu EU, je prezidentem profesní asociace AČCKA a členem boardu ECTAA se sídlem v Bruselu. Pracuje také v zastupitelstvu města Kolín. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, hovoří francouzsky, anglicky a španělsky, dlouhodobě se profesně pohybuje v mezinárodním prostředí.

David Beňák

Kandidát č. 17
Integrace menšin, sociální podnikání a inovace

Odborník na sociální začleňování a integraci menšin, sociální podnikání a inovace, realizoval řadu projektů financovaných EU. Pracoval mj. na Úřadu vlády ČR jako náměstek ministra pro lidská práva, jako ředitel odboru na Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu práce a sociálních věcí. Spolupracuje s nevládními organizacemi, vyučuje na Karlově univerzitě.

Andrea Pfeffer Ferklová

Kandidátka č. 18
Cestovní ruch a lázeňství

Už druhé volební období je primátorkou města Karlovy Vary, je také zastupitelkou Karlovarského kraje a předsedkyní Sdružení lázeňských míst ČR. V letech 2006–2018 byla výkonnou ředitelkou Grandhotelu Pupp. Specializuje se na cestovní ruch a lázeňství a podporu zdravého životního stylu. Hovoří německy, anglicky, rusky, částečně španělsky.

Milan Kouřil

Kandidát č. 19
Finanční řízení a business development

Vystudoval mezinárodní vztahy a ekonomiku zahraničního obchodu na VŠE v Praze. Pracoval jako manažer významných firem, vedoucí zahraničních poboček, dále v oblasti finančního řízení a business developmentu. Byl náměstkem primátora města Jablonce nad Nisou pro ekonomiku. Nyní se věnuje projektu obnovitelných zdrojů pro významnou českou firmu.

Kamila Bláhová

Kandidátka č. 20
Mezinárodní vztahy

Starostka města Litvínov a místopředsedkyně SMO ČR pro evropské záležitosti. Vystudovala Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě Praha. Řadu let pracovala jako evropská úřednice na Generálním sekretariátu Rady EU (GSC) v Bruselu. Je přesvědčena, že Evropský parlament musí dělat čitelnou a smysluplnou politiku pro všechny.

Tomáš Soukup

Kandidát č. 21
Transparentnost evropských institucí

Vystudoval Mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě v Praze. Pracoval v oblasti marketingu a projektového managementu. Posledních šest let je starostou obvodu Plzeň 4. Své zkušenosti z práce ve veřejné správě chce využít k posílení demokratických principů a větší transparentnosti evropských institucí.

Šárka Šimoňáková

Kandidátka č. 22
Rozvoj vědy, techniky a inovací

Vystudovala Ekonomickou fakultu, obor management, na VŠB – TU Ostrava. Jako náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje zodpovídá za regionální rozvoj. Pracovní zkušenosti má ze soukromého i veřejného sektoru. K jejím prioritám patří podpora podnikání, rozvoj vědy, techniky a inovací, zaměstnanost a podpora talentů. Mluví anglicky a německy.

Vladislav Musil

Kandidát č. 23
Mikroelektronika

Vystudoval Fakultu elektrotechnickou VUT v Brně. Od roku 2000 působil jako profesor na VUT v Brně, v Ústavu mikroelektroniky, který 16 let vedl. Je členem představenstva Technologického parku Brno. V Evropském parlamentu chce řešit dlouhodobě podceňované systémové problémy v mikroelektronice a vrátit Evropě status lídra v oboru.

Július Špičák

Kandidát č. 24
Léky, prevence a výzkum

Emeritní přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM, kterou založil a jež získala světové renomé, je autorem stovek odborných publikací, členem řady mezinárodních odborných institucí. Hodlá se zapojit zejména do agendy zdravotnictví – řešení nedostatku léků, prevence a výzkumu – s cílem zvýšit mezinárodní spolupráci a maximálně čerpat dotační prostředky.

Marek Kocánek

Kandidát č. 25
Ekonomie a management

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor ekonomie a management. Pracoval v oblasti marketingu, hlavně product managementu a podpory prodeje. Má zkušenosti z komunikace se zahraničními partnery. Budoucnost vidí v ekonomicky silné, sebevědomé Evropě, ale hlavně chce sebevědomé a silné Česko, které bude v Evropě slyšet.

Martin Hurajčík

Kandidát č. 26
Doprava, obchod a cestovní ruch

Starosta Mariánských Lázní, aktivní komunální politik od roku 2014, posledních deset let je členem městského zastupitelstva a od roku 2022 starostou. Osmým rokem je také krajským zastupitelem, v letech 2016–2020 jako radní Karlovarského kraje a náměstek hejtmana. Členem hnutí ANO je od roku 2013. Věnuje se hlavně dopravě, obchodu a cestovnímu ruchu.

Yvone Wojaczková

Kandidátka č. 27
Školství, kultura, architektura a životní prostředí

Deset let pracuje v komunální politice. Je místostarostkou Valašského Meziříčí zodpovědnou za oblast školství, kultury, architektury a životního prostředí. Díky jejímu přispění uspělo město Valašské Meziříčí v soutěži Historické město roku 2023. Dvanáct let řídila ZUŠ ve Valašském Meziříčí a stála u zrodu oceňovaného festivalu Světlo VALMEZ.

Radek Hloušek

Kandidát č. 28
Stavebnictví, doprava a energetika

Posledních 16 let obchodní manažer německé společnosti v ČR, prokurista obchodních společností, člen Zastupitelstva Jihočeského kraje, zajímá se o problematiku stavebnictví, dopravy a energetiky. Hovoří aktivně německy a částečně anglicky. Je aktivním dárcem krve, zakládajícím členem hnutí ANO, je ženatý, má 3 děti a žije v Jihočeském kraji.

Přeskočit na menu